Informacja prasowa: Polacy na podium (2. miejsce) globalnego rankingu międzynarodowych rozgrywek z zakresu cyberbezpieczeństwa w roku 2015.
"Materiał ten (wraz z załącznikami) może być dowolnie kopiowany, przetwarzany, modyfikowany i publikowany w środkach masowego przekazu w celu informowania o zawartych w nim wydarzeniach. Poniższy komunikat prasowy jest przekazywany do wielu adresatów."
Zawody security CTF to periodyczne, międzynarodowe konkursy dla pasjonatów bezpieczeństwa komputerowego. Więcej o samych konkursach CTF można znaleźć pod adresem http://dragonsector.pl/wykop-ama.html (sekcja CTF? Co to?) lub na stronach Wikipedii.
Polski zespół Dragon Sector, który powstał zaledwie w 2013 roku, po raz kolejny stanął na podium międzynarodowego rankingu drużyn CTF za rok 2015, tym razem zajmując 2. miejsce i ustępując jedynie amerykańskiemu zespołowi Plaid Parliament of Pwning reprezentującemu uniwersytet Carnegie Mellon w Pittsburghu. Tym samym polska drużyna stanęła na podium globalnego rankingu już po raz trzeci, zajmując 3. miejsce w sezonie 2013 oraz 1. miejsce w sezonie 2014. Wśród 38 konkursów, w których ekipa Dragon Sector brała udział w zeszłym roku, znalazło się wiele imprez organizowanych lokalnie, w których członkowie mierzyli się twarzą w twarz z przeciwnikami z całego świata (pochodzącymi m.in. z USA, Rosji, Niemiec, Korei Płd., Japonii, Chin czy Tajwanu)
Na ostateczny sukces złożyła się suma wysokich miejsc i wygranych, które zespół Dragon Sector odniósł w 2015 r., konkurując z czołówką drużyn zagranicznych. W skład zespołu wchodzą znani polscy specjaliści ds. bezpieczeństwa komputerowego - m.in. Mateusz "j00ru" Jurczyk, potrójny laureat prestiżowej nagrody Pwnie przyznawanej podczas jednej z największych konferencji poświęconych tej tematyce - Black Hat w Las Vegas - w tym jednej odebranej w 2013 r. wraz z kapitanem drużyny Gynvaelem Coldwindem za badania nad bezpieczeństwem systemów operacyjnych. Członkami zespołu są także pracownicy działów bezpieczeństwa komputerowego uznanych firm sektora publicznego i prywatnego oraz studenci polskich uczelni (pełen skład zespołu).
Konkursy CTF stają się znaczącym zjawiskiem na scenie bezpieczeństwa IT. Nagrody za zajęcie miejsc na podium rozgrywek sięgają aż $25.000 USD, zaś same zawody są coraz szerzej komentowane w prasie i w telewizji. W rezultacie osiągniętych sukcesów drużyna została zaproszona do odwiedzenia Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie została przyjęta przez ówczesnego szefa biura - prof. dr. hab. gen. Stanisława Kozieja.
W roku ubiegłym Dragon Sector był organizatorem międzynarodowych zawodów CTF rozgrywanych w Krakowie podczas konferencji CONFidence - http://confidence.org.pl/ctf/ - gdzie nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca było 10 tys. zł. Zwyciężył w nich rosyjski zespół MSLC, zaś kolejne miejsca zajęły zespoły z Niemiec, Szwecji, Węgier, Ukrainy oraz z Polski. Zespół redaguje także stały cykl artykułów "Zdobyć Flagę" w czasopiśmie "Programista".
Zestaw pomocnych linków:
W przypadku chęci zadania dodatkowych pytań (w tym propozycji wywiadów) prosimy o kontakt pod adresem e-mail: kontakt@dragonsector.pl.
Finały DEF CON CTF 2015 (Las Vegas, NV) - fot. Gynvael Coldwind
Wizyta w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego - fot. BBN
Zawody SECCON 2015 (Tokio) - fot. Katarzyna Zakrawacz-Święcki
Finały Insomni’hack (Genewa) - fot. Gynvael Coldwind